Karabiga; Tarihi Doku ve Muhteşem Doğa

Karabiga bugün Çanakkale ili Biga ilçesine bağlı belde statüsünde olan ve Kaleler olarak tabir edilen bölgededir. Biga ilçesine yaklaşık 20 Km mesafede olan Karabiga tarihi güzellikleri ile ön plana çıkması nedeniyle; Çanakkale ve Biga civarına yapacağınız ziyaretlerde mutlaka gezip görmenizi tavsiye edeceğimiz yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. M.Ö. 5. yüzyıllara dayanan geçmişi sayesinde bu gün tarihi ışık tutması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Marmara denizine olan kıyısı ile Biga ve çevresinde liman kenti konumundadır. Çiftçilik ve hayvancılık başta olmak üzere balıkçılık yöre halkının başlıca gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Ayrıca demir – çelik alanında faaliyet gösteren İÇDAŞ’a olan yakınlığı sayesinde bir çok istihdam olanağına sahiptir. Tüm bu imkanlar birlikte değerlendiğinde; Biga civarında yerli ve yabancı bir çok kişinin ziyaret ettiği yerleşim yerlerinin başında gelmektedir.

Karabiga Biga

Buraya yapacağınız bir gezinti öncesi sizlere rehber olabileceğini düşündüğümüz yazımızda, Karabiga tarihi, Karabiga gezilecek yerler, Karabiga neyi meşhur? gibi sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Bunun yanında ziyaretiniz sırasında misafirperverliği ile meşhur plajları hakkında da bilgi edinmeniz mümkündür.

Karabiga Tarihi

Özellikle Priapos antik kentinde bulunan tarihi kalıntılar beldenin çok eski bir tarihi geçmişe sahip olduğunun göstergesidir. Yapılan araştırmalar bölgenin M.Ö. 670 yılında millet kolonisi olarak kurulduğu bu dönemde daha bölgenin önemli ticaret merkezi olduğu yönündedir. 1364 yılında meydana gelen savaş sonrası kent büyük ölçüde yakılmış ve tahribata uğramıştır. Bundan dolayı önceleri yanık – siyah Biga olarak anılmakta iken zamanla Karabiga ismini almıştır. 1882 yılında tekrar yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmasına müteakip 1910 yılında belediye statüsünü almıştır. Bu gün ise Çanakkale ilimiz Biga ilçesine bağlı belde konumunda olup; Yapılan son nüfus sayımında yaklaşık 3.750 nüfuslu olduğu bilinmektedir.

Karabiga Gezilecek Yerler

Yukarıda vermiş olduğumuz kısa bilgilerden de anlaşılacağı üzere; Karabiga gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Bu açıdan tarihi güzellikleri ile birlikte doğal güzellikleriyle sizlere sunmuş olduğu bizim de tavsiye edebileceğimiz gezilecek yerleri sizler için derledik.

Karabiga Kaleler

Yapılan araştırmalar sonucunda Karabiga Kaleler ilk olarak M.Ö. 7 yüz yılda millet kolonisi olarak inşa edildiği kanaatine varılmıştır. Bölgede uzun süre hakimiyet süren Anadolu Uygarlıklarına ait kalıntılar mevcuttur. İsmini bu dönemde kır tanrısı olarak bilinen Priapos’tan aldığı tahmin edilmektedir. Kaleler bölgesi, belde merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sit alanı olarak tespit edilmiştir. Priapos antik kenti ile birlikte Kaleler üzerinde zaman zaman Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinde araştırmalar yapılmaktadır. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığının vermiş olduğu izinler çerçevesinde gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak Karabiga kaleleri tahribatlara karşı korunması amaçlanmaktadır.

Karabiga Biga

Karabiga Plajları

Tarihi kalıntıları ile meşhur olduğu kadar doğal güzellikleri ile de her zaman adından söz ettiren Karabiga plajları ile de kendisine hayran bırakmaktadır. Plajları nitelikleri itibariyle mavi ve yeşili harmanlayarak sizlere eşsiz bir deniz keyfi sürmenize olanak sağlamaktadır. Yöre halkı başta olmak üzere özellikle Marmara ve İç Anadolu bölgesinden gelen ziyaretçiler çoğunlukla; Kadınlar Hamamı Plajı, Söğütlüyalı Plajı ve Kocakum Plajını tercih etmektedirler.

Kadınlar Hamamı Plajı

İsminden de anlaşılacağı üzere daha çok kadınlar tarafından tercih edilen Kadınlar Hamamı Plajı; belde merkezine yaklaşık 1 km uzaklıktadır. İsmini bölgede bulunan ve hala kalıntılarına rastlayabileceğiniz kadınlar hamamından almaktadır. Sığ bir denize sahip olan Kadınlar Hamamı Plajı yaklaşık 600 metre uzunlukta olup bir çeşit koy olması nedeniyle dalgasız ve ılık bir deniz suyuna sahiptir. içerisinde yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafeteryalar mevcut olup uzun bir süredir Kadınlar Hamamı Plajına girişler ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Söğütlüyalı Plajı

Bir başka konum ise; Söğütlüyalı Plajı’dır. Kara biga Beldesine yaklaşık 2 km uzaklıkta olup, kum plajın vermiş olduğu rahatlık nedeniyle sıkça tercih sebebi olan Plajlar arasında yer almaktadır.

Kocakum Plajı

Sizlere tavsiye edebileceğimiz bir başka plaj ise Kocakum Plajı’dır. Kocakum plajı kamp kurma olanakları sayesinde daha çok Çanakkale, Biga ve bölge dışından bölgele gelen yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Karabiga

Karabiga Neyi Meşhur

Çanakkale, Biga ve buraya ziyaretleri öncesinde bir çok kişi öncelikle Kara biga neyi meşhur konusu üzerinde araştırma yapmaktadır. tarihi, gezilecek yerler, plajları ve kaleler hakkında vermiş olduğumuz bilgilerden de anlaşılacağı üzere Karabiga tarihi kalıntılara yapacağınız gezinti sonrasında buranın plajlarında serinleyip özellikle balık ve diğer deniz ürünlerini tadabileceğiniz eşsiz bir yerdir. Tüm bu özellikleri birlikte değerlendirildiğinde doğal yapısı ve tarihe ışık tutması ile meşhur olduğunu söylemek mümkündür.

Karabiga’ya Nasıl Gidilir?

Karabiga Beldesi‘ne Balıkesir, Bandırma veya Bursa tarafından yapacağınız ziyaretlerde Biga ilçesi sınırlarından Çanakkale istikametine doğru ilerlediğinizde ilçe merkezinden çıkış yapmadan hemen önce sağ tarafta bulunan yol ayrımında bulunan Kara biga tabelasını takip ederek yaklaşık 20 km yol aldıktan sonra ulaşmanız mümkündür. Çanakkale il merkezinden yapılacak ziyaretlerde ise; Lapseki ve akabinde Balıklıçeşme yerleşim yerlerinden sonra Biga ilçe merkezine varmadan sol tarafta yol ayrımından devam edilerek erişilmesi mümkündür. Ayrıca belirli aralıklarla Tekirdağ ilimizden beldeye feribot seferleri de düzenlenmektedir.

İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.