Karabiga Kemer (Parion) Antik Kenti

Karabiga Beldesi doğa, tarih ve sanayi denildiği zaman akla gelen ilk bölgelerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor.  Karabiga Kemer Antik Kenti mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Her bölgesinde ayrı bir tarihi zenginlik yatmaktadır. Bir tarafta eski tarihi kalıntılar yer alırken hemen öte tarafta bölgenin sanayi kuruluşları yer almaktadır.

Kemer Parion

M.Ö. 7. yüzyılda Milet koloni kenti döneminden kalma Priapos Kalesi bu bölgede yer alıyor. Karabiga denildiği zaman akla çoğu zaman sahiller, balıkçı tekneleri ve şirin limanı gelmektedir. Merkezden sık sık bu bölgeye kalkan otobüsler de mekana gitmek isteyenler gezmek isteyen turistler içinde oldukça idealdir. Yüzmek ve deniz manzara değiştiğinde balık restoranlarında keyifli olanları yaşamak isteyenler için Karabiga oldukça ideal yerlerden bir tanesidir.

Parion Antik Kenti

Parion Antik Kenti Çanakkale iline bağlıdır. Marmara Denizi’nin hemen güneyinde bulunur. Gerek Çanakkale gerekse de Marmara Bölgesi’nde mutlaka girilmesi gereken alanların başında geliyor. Parion Antik Kente nasıl gidilir? Diye merak edilenlere kısa bir şekilde anlatalım. Çanakkale’den Biga’ya giderken ana yoldan Marmara Denizi’ne doğru 14 kilometre devam ettiğiniz zaman kemer köyünü biraz geçtiğinizde henüz büyük bir kısmı toprak altında olan liman kenti Parion ile karşılaşırsınız Roya Müzesi‘ne gittiğinizde Assos ve Truva buluntularının tanı sıra burada çok daha fazla güzelliği de göreceksiniz.

Parion Antik Kenti 2019 yılının başlarında Çanakkale Arkeoloji Müzesi kapatıldı ve buradaki eserlerin büyük kısmı Çanakkale Arkeoloji Müzesi tarafından Troya Müzesi’ne taşındı. parion Antik Kenti bulunduğu kazıları, tarihçesi, mimari, sanat eserleri yapısı gibi birçok detay bulunmaktadır. 1995 yılında Prof. Dr. Cevat Başaran tarafından kentin olduğu bölgenin kazılması bilgisi ortaya atılmıştı. 1990 ve 2000 yılları arasında Çanakkale Arkeoloji Müzesi tarafından kazılar yapılarak ir süre devam ettirilse de ödenek yetersizliğinden çok verimli bir çalışma bu bölgede yapılamamıştı. Kemer Köyü İlkokulu dışarısında Nekropolis alanı ve buluntuların ortaya çıkması sonucunda kazı programı yeniden oluşturulmuştu. Bu kazı çalışmalar 2005 yılından itibaren tekrar başlatıldı ve 2008 yılından itibaren de sponsorlu bir şekilde devam etmektedir.

Nekropol de başlatılan ilk kazılar bugün itibariyle Roma tiyatrosunda Roma hamamında Lejyon hamamında ve Odeion da geniş bir şekilde devam etmektedir. Kemerköy İlkokulu’nda kurulan kamp alanlarında bugün çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Parion Antik Kenti Tarihçesi

Parion Antik Kenti (Parion ancient City) M.Ö. 709 yıllarında kuruldu olarak bilinse de bu net bir şekilde ortaya çıkartılamamıştır. Bölgede yapılan kazılar doğrultusunda en erken milattan önce 625 – 600 yıllarında tarihleniyor. Kazılar devam ettiği sürece bu antik kentin tarihçesinde de çok daha detaylı bir şekilde ulaşılacaktır.

Parion Antik Kenti

Tarihte Parion Antik Kenti’nden ilk olarak Herodot bahsetmiştir. Milattan önce 431-404 yıllarında Atinalılar ile Spartalılar arasında yaşanan Peloponnessos Savaşları’nda Parion, Atinalıların tarafında yer aldı. Hatta Ksenophon M.Ö. 410 yılında Alkibiades’in seksen altı kasırgalık donanmasının Parion’da toplandığını da iddia etmiştir.

Parion Limanı’nın büyüklüğünü ve konumunun gösterilmesi açısından bu bilgi oldukça önemlidir. Parion Antik Kenti mimarisine bakıldığı zaman kentin mimari faaliyetlerin hızlı bir şekilde devam ettiğini de söylemek gerekiyor. Milattan sonra 2. yüzyılın ikinci yarısında tarihlenen tiyatro ve mimari benzemeleri ve kabartmalarda bunu net bir şekilde gösteriyor. Bunun dışında Hristiyanlık dönemi ile ilgili bazı ayrıntılar da var. Karabiga Kemer Antik Kenti baştan sona tarih kokan ülkemiz için oldukça değerli mutlaka her yurttaşın gezmesi gereken bir bölgedir.

İlgili İçerikler
Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Gezilecek Yerler

Karabiga; Tarihi Doku ve Muhteşem Doğa

Karabiga bugün Çanakkale ili Biga ilçesine bağlı belde statüsünde olan ve Kaleler olarak tabir edilen bölgededir. Biga ilçesine yaklaşık 20 Km mesafede olan Karabiga tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.