Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya türküsünün hikayesi, hüzünle ve hasretle sona ermiş bir aşk hikayesine dayanmaktadır. Kavuşamayan aşıklar, bu türküye anlam katmıştır.

Kamil Nizam Bigali

(Kamil Nizam Bigalı)

Acıklı Bir Aşk Hikayesi Anlatılıyor

Bu efsaneleşen aşk hikayesinin baş aktörleri Çanakkale Biga’da yaşayan Zarife ve Ümit’tir. Zarife ve Ümit’in kavuşamamalarını konu alan Çemberimde Gül Oya türküsü, aslında acıklı bir aşk hikayeysini anlatmaktadır.

Zarife ile Ümit birbirlerini çok seviyordu ancak Zarife’nin ailesi siyasi görüşü nedeniyle Ümit’i istemiyordu. Çünkü Zarife’nin ailesinin siyasi görüşüyle Ümit’in siyasi görüşü birbirinden tamamen farklı olup uyuşmuyordu.

Hal böyle olunca Zarife, aşık olduğu Ümit ile ailesi arasında seçim yapmak durumunda kaldı ve Zarife ailesiyle kalmayı tercih etti. Etti etmesine ama Zarife ve Ümit arasında ki aşk, sevda hiçbir zaman dinmedi, hep sevdalı olarak kaldılar.

Aşkını Oyalara İşledi

Ailesinin yanında kalmayı tercih eden Zarife evde hep sessiz, hiç konuşmadan oturuyordu ve sürekli oya işliyordu. Zarife bu oyalarda aşkını, sevdasını, üzüntüsünü ve özlemini ailesiyle birlikte çevresindekilere iletiyordu.

Belki de hep içinde bir umut olan Zarife’nin umudunun tükendiği an, Ümit’in siyasi olaylar nedeniyle hapishaneye girdiği andı. Bu andan sonra kavuşmaları neredeyse imkansız bir hal almıştı.

Çemberimde Gül Oya türküsü hikayesinde de kavuşmaları hayal olmuş birbirine sevdalı iki aşıktan biri olan Zarife’nin işlediği oyalar ile verdiği mesajlardan esinlenip bu aşkın imkansızlığına değinilmiştir.

Dizisi Çekilip Yayınlanmıştı

Hatta bu efsane aşk, Çağan Irmak tarafından 2004 yılında dizi olarak çekildi ve Kanal D’de yayınlandı. Çemberimde Gül Oya dizisi dram kategorisinde çekilmiş ve TV kullanıcılarının %92’si bu diziyi çok beğenmiştir. 2005 yılında 40. bölümde final yapan dizi İstanbul ilinde Yedikule, Beylerbeyi gibi semtlerinde çekildi.

Çemberimde Gül Oya Türküsü Sözleri:

Çemberimde gül oya,

Gülmedim doya doya.

Dertlere karıyorum, günleri saya saya,

Al beni kıyamam seni.

Pembe gül idim soldum,

Ak güle ibret oldum.

Karşı karşı dururken, yüzüne hasret kaldım,

Al beni kıyamam seni.

Avlu dibi beklerim,

Vay benim emeklerim.

Dümbeleği çala çala, yoruldu bileklerim.

Al beni kıyamam seni.

Cemberimde Gul Oya Notalari
İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.