Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan Çanakkale’de tarihe deniz manzarasıyla tanıklık edeceğiniz mekânlarda rahat gezebilmelisiniz. Giydiğiniz kıyafetler ve ayakkabılar, uzun mesafeler yürüyebilmenizi sağlamalıdır.

Hangi mevsimde seyahat ederseniz edin Çanakkale gezisinde ne giyilir öğrenmeden gezmeyin.

Çanakkale Hangi Mevsimde Gezilir?

Türkiye’nin gerek tarihi gerekse de doğası nedeniyle en güzel şehirlerinden birisi olan Çanakkale her mevsim gezilebilir. Yaz ve sıcak aylarda gezilirse denize girilebilir. Kış ve soğuk aylarda gezilirse doğa güzellikleri, tarihi antik kentleri ve köyleri görülebilir.

Her mevsim çok güzel olmayı başaran Çanakkale, yaz aylarında oldukça sıcak olmaktadır. Sıcaktan bunalan insanlar, Çanakkale gezisine çıkarak hem doğa güzellikleri görmektedir hem de güzel köylerde serin soğuk sulara kendilerini bırakmaktadır.

Çanakkale, Marmara bölgesinde yer alan güzide bir şehir olup Akdeniz iklimi etkisi altındadır. İkliminden dolayı Çanakkaleyi gezmek için en uygun mevsim ilkbahar ile sonbahardır. Görülecek yerlere ve kişisel tercihlere bağlı olarak kış veya yaz mevsimlerinde de Çanakkale gezilebilir.

Çanakkale’ye Giderken Yanıma Ne Almalıyım?

Antik kent, tarihi kale, plajlar veya Çanakkale’nin eşsiz köylerini gezmek için yanınıza mutlaka bazı materyaller almanız gerekir. Kültürel mirasın bir parçası olan Çanakkale’nin tarihi yerlerini ve doğasını keşfetmek mükemmel bir deneyim olacaktır.

Çanakkale’ye giderken yanınıza;

 • Fotoğraf makinası,
 • Gezilecek yerler haritası,
 • Şarj aleti veya powerbank,
 • Spor ayakkabı,
 • Terlik,
 • Sırt çantası,
 • Mevsime uygun yedek kıyafetler almalısınız.

Kış ayında Çanakkale’yi ziyaret ediyorsanız yanınızda bere; eldiven ve şemsiye bulundurmalısınız. Yaz ayında ise sıcak olduğu için yedek askılı veya kısa kollu t-shirt, şort, güneş gözlüğü, güneş kremi, şapka veya güneş şemsiyesi almalısınız.

Günübirlik Çanakkale Gezisine Giderken Yanıma Ne Almalıyım?

Günübirlik Çanakkale gezisine giderken yanınıza mutlaka şarj aleti veya powerbank almalısınız. Tarihi antik kentleri, caddeleri ve en güzel kumsalları ile gördüğünüz her şeyi cep telefonu veya fotoğraf makinasına kaydedeceksiniz. Şarjı hızlı biteceği için alınması gereken ilk materyal şarj aletidir.

Kısa süreli veya günübirlik Çanakkale ziyareti olacağı için yedek eşya almak istemeyebilirsiniz. Ancak ilkbahar ve yaz aylarında havanın sıcaklığı nedeniyle rahat hissetmek adına yedek kıyafet bulundurmalısınız. Denize girmek isteyeceğinizden veya güneşin yakıcı sıcaklığından dolayı yanınıza güneş kremi, güneş gözlüğü ve güneş şemsiyesi de almalısınız.

Sonbahar ve kış aylarında ise şemsiye, bere, atkı ve kalın mont bulundurmanız tavsiye edilir. Çanakkale soğuk bir il olmasa da üşüyen insanlar için hasta edici bir havaya sahip olabilir. Özellikle denize yakın mekânlarda vakit geçirmeyi planlıyorsanız kalın giyinmeyi unutmamalısınız.

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir?

Çanakkale gezisinde gidilen mevsime göre rahat kıyafetler giyilir. Bu nedenle Çanakkale gezisinde ne giyilir? sorusuna verilen cevaplar da mevsimine göre değişmektedir. Merkez ve ilçeleri arasındaki mesafe uzun olduğu için toplu taşıma veya araç ile gitmek çok zaman almaktadır. Yolda geçen süre göz önünde bulundurulursa, rahat kıyafetlerle Çanakkale gezisine gitmek iyi bir seyahat deneyimi yaşatacaktır.

Yaz aylarında Çanakkale gezisinde;

 • Yazlık pantolon,
 • Şort,
 • Etek,
 • Kısa kollu t-shirt,
 • Askılı t-shirt,
 • Gömlek tarzı ince açık renkli kıyafetler giyilir.

Gün boyu yürüyüş yapılacağı için rahat kıyafetlerin giyilmesi gezinti açısından oldukça önemlidir. Sıkmayan, rahat, silikon tabanlı ayakkabılar olmadan Çanakkale gezisini tamamlamak zordur. Ancak Çanakkale’nin her yerine aynı kıyafetlerle gitmek absürt olacağı için Çanakkale gezisinde ne giyilir? sorusuna mekâna göre karar vermek en doğrusudur.

Canakkale Gezisinde Ne Giyilir
Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir?

Çanakkale Şehitlik Turunda Ne Giyilir?

Çanakkale şehitlik turu, gezmesi en uzun süren Çanakkale’nin en popüler tarihi mekânlarından biridir. Çanakkale şehitliği olarak da bilinen mekânı gezmesi veya içeriye girmesi ücretsizdir. Kulaklarınızda Mehmet Âkif Ersoy’un “Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın…” dizelerinin geçtiği Çanakkale Şehitlerine şiirinin yankılanacağı bu mekânı mutlaka gezmelisiniz.

Yaklaşık 9 saat süren Çanakkale şehitlik turunda; Çanakkale gezisinde ne giyilir?

 • Yaz ayı ise yazlık ince pantolon, gömlek veya t-shirt,
 • Kış ayı ise kışlık pantolon, gömlek veya kazak,
 • Ayağınıza ise mutlaka rahat ve spor ayakkabı giymelisiniz.

Çanakkale şehitliği veya Çanakkale şehitlik turunda, şehitlerin kabri olduğu ve dua okunduğu için daha kapalı kıyafetler tercih edilebilir.

Çanakkale Antik Yerlerde Ne Giyilir?

Eski dönemlere ait arkeolojik kalıntıları içeren Çanakkale Antik Kentleri veya yerleri, geçmiş medeniyetlerden büyük izler taşır. Geçmişte yaşamış toplulukların kültürel, sosyal ve tarihi mirasını anlamamıza yardımcı olur. Çanakkale’deki antik kentler de turistler ve tarih meraklıları için önemli ziyaret noktalarıdır.

Sayıları Çanakkale içerisinde oldukça fazla olan Antik yerlerin bazıları birbirine çok uzak noktalardadır. İklim koşulları göz önünde bulundurulduktan sonra rahat ve uygun kıyafetlerle gezilmesi önerilir.

Çanakkale gezisinde antik yerler için uygun giyimler.

 • Sıkmayan rahat ayakkabılar
 • Hafif, serin ve güneş çekmeyen kıyafetler
 • Şapka, güneş gözlüğü ve güneş şemsiyesi
 • Güneş kremi
 • Tercihen yanıktan korunmak için omuzları kapatan kıyafetler
 • Kişisel eşyaları taşımayı sağlayan yazlık bez çantalar

Bazı tarihi mekânlar, kilise, manastır veya camii gibi dini kuralları olan veya hâlen kullanılan mekânlar olabilir. Bu nedenle giyişinizi tercihen hassas olacak bir şekilde değiştirmeniz için yanınıza ek kıyafetler almanızı tavsiye ediyoruz.

İçeriğimizde Çanakkale gezisinde ne giyilir detaylı bir şekilde anlattık.

İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.