Biga’da Ormanlarda Yetişen Davulgalar Ekim Ayında Olgunlaşmaya Başlıyor

Biga’nın yeşil ormanlarında yetişen davulga, Ekim ayı başında büyüyüp olgunlaşmaya başlıyor. Çanakkale ve Biga çam ormanlarında yaygın olarak bulunan bitki, kışlık kullanım amacıyla şurup ve dağ çileği reçeli yapılarak saklanır. Biga ormanlarında yetişen, yemeye ve kışlık hazırlıklarda kullanılmaya hazır hale gelen davulgalar, halk tarafından toplanmaya başlandı.

Genellikle yaz döneminden kış hazırlıkları için harekete geçen Biga halkı, daha çok dağ yamaçlarında yetişen meyvenin toplanmasının hayli zor ve meşakkatli olduğunu belirtiyor. Sarp ve riskli bölgelerde çokça bulunan davulgaların zamanının geçirilmeden toplanması ve bir an önce saklama koşullarına uygun olarak hazırlanması gerekiyor.

Davulga Nerelerde Yetişir?

Biga’nın dağ yamaçlarında bulunan ve yaygınlıkla çam ormanlarında yetişen davulga meyvesi, halk arasında yabani dağ çileği olarak da bilinir. Biga Dikmen Köyünde özel olarak yetişen davulgaların kendine has kokusu ve tadı vardır. Ağırlıkla Çanakkale ve Biga ormanlarında görülen bu bitki türünün orijinal adı, Fragaria Vesca olarak geçer.

Davulga2 1

Davulga, ormanlık alanlarda yetişen bir çeşit çalı bitkisidir. Zengin vitamin ve mineral deposu olan hoş aromalı, mayhoş tada sahip meyve, taze olarak toplanarak da tüketilebilir.

Bu yabani meyve hoş kokusu, albenili rengi ve lezzetli tadıyla büyük rağbet görüyor. Zor şartlarda toplanan davulga kendiliğinden yetişiyor. Yöre halkı kışlık reçel yapımında bu özgün dağ çileklerini kullanıyor.

Doğal ortamında ekstra bakım istemeden kendiliğinden yetişen meyveyi Biga yöre halkı kendi kışlık ihtiyacı için topluyor. İhtiyaç fazlası olan kısmı da satarak geçim kaynağı olarak değerlendiriyor.

Şifre Deposu Bir Meyve Olmasıyla Dikkat Çekiyor

Mayhoş kokulu ve zengin vitamin deposu davulga birçok hastalığın tedavisinde de etkin olarak kullanılıyor. Davulga olarak bilinen yaban çileği hoş kokusu ve görüntüsü yanı sıra şifa deposu olarak birçok hastalığa iyi geliyor.

Virüsleri öldürücü etkisi bulunan meyve, ağız, deri yaraları ve çocuk felcine neden olan virüslerin ölmesini ve bedenin eski sağlığına hızla kavuşmasını sağlıyor. Yüksek oranda C vitamini içeren davulganın, sigaranın zararlarını azaltıcı özellikte gösterdiği söyleniyor.

Davulda 1 1

Cilt üzerinde oluşan akne ve sivilcelerin oluşumlarını engellediği de belirtilen davulga, yüksek oranda bulunan antioksidan özelliği ile hücrelerin yenilenmesine ve yaşlılık etkilerinin giderilmesine de destek oluyor.

Romatizma ağrılarını azaltan etkisi yanında, idrar söktürücü özelliği olduğu anlatılan meyve, ödem ve tansiyona da iyi geliyor. Ayrıca bağırsak kurtlarını döküyor ve sinirlerin kuvvetlenmesini sağlıyor. Lezzetli ve şifalı olan bu bitki yöre halkı tarafından büyük ilgi görüyor.

İlgili İçerikler
Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Gezilecek Yerler

Karabiga; Tarihi Doku ve Muhteşem Doğa

Karabiga bugün Çanakkale ili Biga ilçesine bağlı belde statüsünde olan ve Kaleler olarak tabir edilen bölgededir. Biga ilçesine yaklaşık 20 Km mesafede olan Karabiga tarihi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.