Muhteşem Tarihi Lezzet Biga Köftesi

Biga köftesi lezzetini ve enfes tadını bütün bileşenlerin mükemmel uyumuna borçludur. Biga köftesi kendine özgü tarifi, bölgeye ait hayvanların kaliteli yetiştirilmesi ve ustaların marifeti ile daha lezzetli hale gelir. Osmanlı Döneminde Saraya tek kaliteli et tedariği Biga sancağından yapılırdı. Biga sancağının yemyeşil vadileri zengin endemik bitki örtüsüne sahiptir. Böylesine eşsiz tabiatta yetişen hayvanlar da muhteşem lezzetini bu toprakların zenginliğinden alır.

Temiz havası ve kokulu bitkilerin hakim olduğu otlaklar, üzerinde yetişen hayvanların etinin lezzetli ve kokulu olmasını sağlar. Bu değerli otlaklarda otlayan hayvanların kalitesi ve değeri de muhteşem bitki örtüsüyle artarak ön plana çıkar. 1. sınıf gurmeler Biga’da yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etleri, lezzeti ve kokulu aromasından dolayı ilk sırada değerlendirir.

Biga Koftesi

Kış mevsiminin kısa sürmesi, kar yağışının az olması ve olsa bile yerde kısa sürede kalması, yeşil otlakların uzun süre canlı kalmasını sağlar. Hayvanlar yılın her döneminde yaş otla beslendiği için daha verimli ve lezzetli olur. Biga, tarihsel olarak farklı medeniyetlerin etkisi altında kalmış bir bölgedir ve bu da Biga mutfağının çeşitliliğini ve zenginliğini olumlu yönde etkilemiştir. Biga’da hayvancılığın etkisiyle çok köklü bir et kültürü vardır. Köftesinin bu kadar ön plana çıkmasında Makedonya’dan gelen ustalarında katkısı büyüktür.

1920’li yıllarda Biga’ya yerleşen Makedonyalıların usta mutfak kültürü ve et sanatları, Biga’da et ürünlerinin daha çok gelişmesine katkı sağlamıştır. Biga’da yaşayan yerli halk köfte yapmayı ve köfte ustalığını Makedonya’dan gelen göçmenlerden öğrenmiştir. Biga köftesinin tadını keşfeden kişiler daha önce yediklerinin köfte olmadığını belirtirler. Biga köftesinin muhteşem lezzetini tadan kişiler, bu tadın müdavimi oluyor ve asla vazgeçemezler.

Biga Köftesinin En Önemli Bileşenleri

  • Hayvanın yetiştiği otlaklar
  • Etinin özelliği ve kalitesi
  • Yapan ustanın el mahareti
  • Köftenin özel tarifi
  • Sunumu ve malzeme kalitesi
Meshur Biga Koftesi

Biga köftesi Biga dışında aynı lezzete ve tada sahip olmaz. Etinin kalitesi ve özelliği, kullanılan malzemelerin niteliği yani bütün bileşenler, lezzete direkt etki eden faktörleri oluşturur. İyi köfte yapılabilmesi için usta mahareti ve el lezzetinin ete geçmesi gerekir. Biga köftesinde etin muhteşem lezzete sahip olmasından dolayı fazla baharat kullanılmaz.

Baharatın etin özel tadını bastırmasına izin verilmez. Et sade ve yalın olarak, kendi başına zaten hayvanın yediği kokulu otlardan dolayı, lezzetli bir aromaya sahiptir. Baharat bu doğal aromanın yok olmasına ve baskılanmasına neden olur. Etine güvenen ustalar, et yemeklerinde baharatı çok kullanmayarak etin kendi lezzetinin ön plana çıkmasını sağlarlar.

Tarifinin Sadeliği Lezzetini Artırıyor

Türk mutfağının tarihi zenginliklerinden biri olan Çanakkale Biga köftesi, özgün yapısı, yalın tadı ve tarihi geçmişiyle dikkat çeken bir lezzettir. Biga ilçesinde özellikle sevilerek tüketilen bu köfte, yıllar boyunca yöreye özgü malzemelerin ustalıkla harmanlanmasıyla şekillenmiştir.

Biga köftesi için temel malzeme dana kıyma ve içine konulan yüzde on miktarda ekmek içidir. Biga’nın et kalitesi ve lezzeti köftenin başarısının temelini oluşturur. İç harcında kullanılan soğan, tuz ve karabiber gibi malzemeler, etin aromasını ve lezzet dengesini bozmayacak oranlarda eklenir.

İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.