Biga Işıkeli Nohut Kahvesi

Biga Işıkeli Nohut Kahvesi

Biga’nın henüz dünyaya duyurulmamış lezzetlerinden bir tanesi de asırlık nohut kahvesi, Çanakkale Biga ilçesine bağlı Işıkeli köyünde yaklaşık 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana yokluk nedeniyle ithal edilemeyen kahvenin yerine kavrulup ölçülerek yapılan nohut kahvesi günümüzde de insanlar tarafından keyifli bir şekilde tüketilmeye devam ediyor.

 Biga’nın kendine has miraslarından bir tanesi olan nohut kahvesi halen daha Işıkeli köyünde üretilmeye devam ediyor.  Bu kahveyi keşfedenler ve ilk defa içenler kahvenin tadına tam anlamıyla bayılıyor ve bir kez daha içmek istiyor. Türkiye genelinde de yeni yeni popüler olmaya başlayan nohut kahvesi Türkiye’nin farklı bölgelerinden de ilgi gösteren insanlarla daha tanınır hale geliyor.

Biga Kahvesi

Nohut Kahvesinin Hikayesi

1. Dünya Savaşı yıllarında çok sayıda insan hayatını kaybetmiş ve büyük bir kıtlık meydana gelmişti. O dönemlerde kahve ithal edilemediği için Çanakkale Bölgesi’nde nohut kavrularak öğütüldükten sonra kahvesi yapılmaya başlandı.  Aradan uzun yıllar geçse de bu lezzet halen daha unutulmadı ve yalnızca 160 insanın yaşadığı Biga ilçesinin köyündeki kahvelerde halen daha yaşatılıyor.

 Turistik bir köy olan Biga’yı gezmeye gelen turistler de bu kahvenin tadına bakıyorlar. Bölgeye gelen gezmek isteyen ya da soluklanmak isteyen kişiler asırlık nohut kahvesinin tadına bakmadan mutlaka bu bölgeden ayrılmıyorlar.

Nohut Kahvesinin Yapılışı

Nohut kahvesinin çıkış tarihi 1915’li yıllara dayanıyor. Kahvenin ithal edilemediği o yokluk dönemlerinde dedelerimiz kahve içebilmek ve o zevkten mahrum kalmamak için nohutu kavurup kahve haline getirmişler ve içmeye başlamışlar.

 O dönemden bu yana nohut kahvesi geleneğini taşımayı başaran köylülerde halen daha bu mirası sürdürmeye devam ediyor. Geçmiş dönemlerde Çanakkale Bölgesi’nde farklı noktalarda da nohut kahvesi üretilip içilse de günümüzde yalnızca Işıkeli köyünde bu güzel kahve yapılıp tüketiliyor. İnsanlar tarafından bu kahveye çok fazla talep var. Tadını beğenenler paketlerle alıp götürüyorlar.

Faydaları Saymakla Bitmiyor

Nohut kahvesi tıpkı geleneksel kahve gibi oldukça yararlı, bu nedenle birçok insan bu kahveyi tüketmeyi seviyor. Hem lezzeti hem de insan vücuduna olan faydaları nedeniyle geçmişten günümüze gelmeyi başaran nohut kahvesi klasik kahveye oranla ufak tefek farklı yollar ile yapılıyor. Bu konu ile alakalı Cemil Kısa kahvenin lezzeti ve kıvamını daha iyi olabilmesi adına pek çok deneme yaptıklarına dile getirerek en makul şekilde ve en lezzetli şekillerine nasıl yapabileceğimizi tartıştıktan sonra kahve sunumuna başladıklarını duyurdu.

Nohut Kahvesi

Klasik Türk kahvesi gibi yapılıyor, şeker isteğe bağlı olarak konuluyor. Üzerine bir tatlı kaşığı nohut kahvesi koyuluyor. Bunun üzerine çok az bir şekilde karbonat atılıyor. Daha sonrasında su eklenerek kısık ateşte yavaş yavaş tıpkı klasik kahve gibi pişiriyor. Bilindiği üzere Türk kahvesi bir kez kaynatılırken nohut kafesi 3 kez kaynatılıyor. Nohut kahvesinin özelliğinin bol köpüklü olması geliyor. Lezzeti de buradan geliyor. Türk kahvesinden farklı olarak ek olarak karbonat atılıyor. Bunun nedeni ise hem kıvamını arttırılması hem de daha köpüklü olması sağlanıyor. Sağlık açısından da son derece yararlı, sindirim sistemini kuvvetlendiriyor. Eğer iştahsızlık gibi sorunlar varsa kişilerin iştahını arttırıyor vücudu dinç tutuyor. İçinde kafein olmaması nedeniyle alerjisi olan ya da klasik Türk kahvesini sevmeyenlere çok güzel bir alternatif oluşturuyor.

Biga Isikeli Nohut Kahvesi

Dileyenler Işıkeli köyünü ziyaret ederek bu kahveyi bizzat tadabilirler. Kahvenin satışı da yapılıyor. İstediğiniz kadar alarak sizlerde evinizde nohut kahvesini sevdiğiniz insanlarla yaparak keyifli bir kahve içerken geçmişi anabilirsiniz.

İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.