Çanakkale’nin en güzel bölgelerinden olan Biga, doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Biga Hava Durumu nasıl? Hangi mevsimlerde bölgeyi gezebilirsiniz? Kar yağar mı? Mevsim ile alakalı detayları ve genel Çanakkale Biga hava durumu ile ilgili detayları yazımızda görebilirsiniz.

Biga Hava Durumu

Türkiye’de Marmara Bölgesi’nde bulunan Biga Marmara’nın güneybatısında yer almaktadır. Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. İlçenin yüzölçümü 1331 km² dir. İlçe merkezi coğrafi konumu 27 derece 15 dakika doğu boylamı ile 40 derece 13 dakikalık kuzey enleminin kesiştiği noktaya yerleşmiştir. Biga antik çağlardaki eski dönem yapıtları ile de dikkat çeken bir bölgedir. Eski çağlardaki Granikos olan Kocabaş Çayının sol yamacında eğimli bir yüzey üstünde kurulmuş bir yerleşim yeridir ve bu bölgede günümüzde çok sayıda insan yaşamaktadır.

Loader-Image
Biga
05:23, Temmuz 13, 2024
Temperature Icon 23°C
açık
Humidity 92 %
Pressure 1009 mb
Wind 2 Km/h
Wind Gust: 1 Km/h
Visibility: 0 km
Sunrise: 05:52
Sunset: 20:40

Merkezi bir bölge olarak bilinmektedir. İlçenin doğusunda Balıkesir’in Gönen ilçesi batısında ise Çanakkale’nin Lapseki ilçesi bulunmaktadır. Hemen güneyinde Çanakkale’nin çanta Yenice ilçeleri bulunmaktadır hemen kuzeyinde ise Marmara Denizi yer almaktadır.

Biga Hava Durumu ve İklimi

Biga Bölgesi 4 mevsimi yaşayan bir iklime sahiptir. İlçe Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş iklimine sahip olduğu için yazları sıcak ve kuraktır. Akdeniz iklimine benzemektedir. Kışları ise kar yağışlı ve soğukluğu ile bilinir. İlkbaharın yağmurları ve nem fazlalığı nedeniyle Karadeniz iklimine benzer bir yapıya da sahiptir. Genellikle yaz aylarında sıcaklık 35 derecelere kadar çıkarken kış aylarında -10 dereceye kadar sıcaklık düşebilmektedir.

Hava Durumu

Biga hava durumu bölgeye gelecek olan ve gezmek isteyen insanlar için sıklıkla araştırılıyor. Özellikle de bu bölgeye turist olarak gelmek isteyen insanlar hangi mevsimde hangi sıcaklıkta olduğunu merak ediyor. Biga tarihi çok sayıda esere sahip ve burada her yıl binlerce turist bölgeyi geziyor. Biga hava durumu bakımından Tam gezilecek bölgelerden bir tanesi Özellikle de Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte Biga’da hava sıcaklıkları 25-30 dereceye kadar yükselebiliyor. Mayıs, Haziran aylarında 30 derecelik sıcaklık ve yüksek olmayan nem nedeniyle insanlar burada rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyorlar.  Ayrıca bölgede çok sayıda konaklanabilecek yerlerin olması turistlerin de elini kolaylaştırıyor.  

Biga İklim Özellikleri

Biga’nın iklimi, ilçenin doğal güzelliklerini etkilemiştir. İlçe, zengin bir bitki örtüsüne, ormanlık alanlara ve doğal yaşam alanlarına sahiptir. Biga Yarımadası ve çevresi, doğal güzellikleri ve biyolojik çeşitliliğiyle ünlüdür. Milli Parklar, tabiat parkları ve korunan alanlar, doğaseverler için keşfedilmeyi bekleyen birçok alan sunar.

İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.