Nilüfer Gölü Çanakkale Biga ilçesine bağlı Kalafat köyündedir. Nilüfer gölünde açan beyaz renkli nilüfer çiçekleri ilk defa gören insanları tam anlamıyla büyülüyor. Mayıs ve Ekim ayları arasında ziyaretçilerine bol bol fotoğraf fırsatı veren bu bölge görsel olarak da mükemmel bir şölen sunuyor. Biga Nilüfer Gölü ile alakalı bilinmesi gerekenleri rehber yazımızda görebilirsiniz.

Biga Nilüfer Gölü’nü ziyaret ederek, imrendiren güzelliğe sahip çiçeklerin hem fotoğraflarını çekebilir, hem de bu bölgeyi keşfetme şansına sahip olabilirsiniz. Bu bölge tamamen koruma altındadır. Bölgedeki çiçeklerin sökülmesi toplanması yasaktır. Nilüfer Gölü’nde yer alan çiçekleri koparanlara 73 bin TL de ceza kesilmektedir. Nilüfer şu anda aktif olarak Nilüfer Gölü Orman Park adıyla işletmesiyle birlikte vatandaşlara hizmet vermektedir.

Bölgede kafe ve restaurantlar bulunmaktadır. Burayı gezmek isteyen ziyaret etmek isteyen insanlar Nilüfer gölünün doğallığı keşfederken istedikleri zaman bölgedeki mekanlara giderek konaklayabilirler. Bunun dışında bölgede yürüyüş yolları da bulunmaktadır.

Biga Nilüfer Gölü Nasıl Gidilir?

Nilüfer Gölü’ne gitmek isteyenler Biga Merkeze 10 dakika uzaklıkta olan bu harika bölgeye her an gidebilirler. Uzunca süredir doğal güzelliğini koruyan bakir bir bölge olarak dikkat çeken Nilüfer Gölü Biga Belediyesi ve doğa sevdalıların girişimi ile birlikte 880 metre uzunluğunda bir hat çekilerek can suyu verilmiştir. Bu bölgeye şu anda düzenli bir şekilde korunmakta ve tarihi bir miras olarak da gelecek nesillere aktarılması adına çalışmalar yapılmıştır.

Biga Nilufer Golu

Biga Belediyesi ve Biga Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle mesire alanları geliştirilmiş ve bu bölge çok cazibe merkezi haline dönüştürülmüştür. Bu bölgede 2004 yılında ise Dünya Çevre Günü kapsamında bir şenlik düzenlenmiştir. Göle uzun zamandır Biga Belediyesi bir Orman İşletmesi Müdürlüğü ve diğer kamu kurum kuruluşları ile birlikte sivil toplum kuruluşları da koruma başlatarak burada büyük bir sorumluluk kampanyası başlatılmıştır.

Nilüfer Gölü doğası ile insanların vakit geçirebileceği harika bir bölge olarak dikkat çekiyor. Sevdiğiniz insanlarla bu bölgeyi ziyaret ederek piknik yapabilir, dinlenebilir ve hoş vakit geçirebilirsiniz. Bu bölge mahalli Sulak alan ilan edilmiştir. Bu bölge belediye çalışmaları ile birlikte çok daha cazibe merkezi haline getirilerek gölün yarınlara çok daha güzel bir şekilde aktarılabilmesi adına yapılmıştır ve çalışmalara da devam edilmektedir. Kısa süre önce göre etrafına bir ahşap yürüme merkezi yapılmıştır. Yeni eklemeler ile birlikte göre gelen ziyaretçiler bu bölgelerde dinlenebilecek piknik yapabilecek ve istedikler gibi gezebileceklerdir. Gölün hemen çevresinde yapılan ahşap yollar sayesinde 360 derece gölü gezmek mümkün olabilmektedir. Bu da çok daha güvenli ve keyif veren bir ziyaret anlamına gelmektedir. Ziyaretçiler Nilüfer çiçeklerini yakından görme fırsatı bulabiliyorlar. Gölün etrafına bungalov evler yapıldığı için şehir dışından ya da ülke dışından gelen yerli yabaniye durur ister bu bölgede konaklayabiliyorlar.

Biga Nilüfer Gölü Nasıl Gezilir?

Güney Marmara’nın incisi Biga’nın göz bebeği konumunda olan bu bölgeyi sizlerde gezebilirsiniz. Nilüfer gölüne özellikle gelmek isteyenler Mayıs ve Ekim aylarında çok daha harika görüntülerin ortaya çıktığını söylemek gerekiyor. Hem doğal güzelliği hem de daha önce görmediğiniz görüntüleri burada görebilirsiniz. Burada her geçen gün çok daha fazla bitki türünün olduğunu görebilirsiniz. 

Nilüfer Gölü’nde yer alan çiçeklerin gelecek nesilleri aktarabilmek adına bu bölge çöpe atmamak ve gezilen bölgelerde hassas davranmak bir vatandaşlık görevi olarak dikkat çekmektedir. Bölgeye ulaşım toprak bir yol üzerinden sağlanmaktadır. Tabelaları takip ederek sizler de bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Biga Nilüfer Gölü’nü ziyaret ederseniz çiçeklere ve doğaya zarar vermeme konusunda hassas davranın.

İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.