Kokusu ve tadı ile ün yapan ve Temmuz ayında sofralarda olması hedeflenen Biga kavunu muz kavunu, beyaz kavun ve Biga Koruoba kavunu tohumları başta Aşağıdemirci ve Ambaroba köylerinde olmak üzere birçok köyde toprak ile buluştu. Biga’nın meşhur kavunları üreticiler tarafından traktör yardımı ile toprağa ekildi.

Havaların yağışlı gitmesinden dolayı, önceki yıla göre geç ekilen tohumların hasadı ise Temmuz ayında yapılması bekleniyor. 15 günlük gecikme ile ekilen tohumlar 15 Temmuz itibari ile sofralarda yerini alacak. Toplam olarak 70 dönüm araziye ekilen, yaz aylarının aranan meyvesi kavun, Koruoba, muz kavunu ve beyaz kavun olmak üzeri üç çeşit olarak Biga kavunu olarak toprak ile buluştu.

Koruoba Kavunu

Biga Kavunu İlçenin Tanıtımına Büyük Katkı Sağlıyor

Biga ilçesinde uzun süredir kavun yetiştiriciliği yapan önde gelen kavun yetiştiricileri “Bu yıl havaların sürekli olarak yağışlı gitmesi tohumların ekilmesini 15 gün geciktirmiş oldu. Yapılan ekimler, Koruba, muz ve beyaz kavun olmak üzere üç çeşit olarak 70 dönümlük bir araziye ekilmiş oldu. Tahmini olarak 15 Temmuz gibi Biga kavunu sofralarda yerini alacaktır. Biga dışında da adını duyuran, tadı, görüntüsü ve lezzeti itibari ile meşhur olan kavunlarımız ilçe tanıtımına önemli ölçüde katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Meşhur Biga Kavunu Toprakla Buluştu

Temmuz ayında sofralarda olması hedeflenen meşhur kavunlar toprak ile buluştu. Havaların soğuk ve yağışı olarak gitmesi ekimi geciktirdi. Ekimi gerçekleştirilen kavunların 15 Temmuz’a yetişmesi bekleniyor. Tanınan ve bilinen, bu işte önde gelen Biga kavunu yetiştiricileri Fuat Bilici ve Hilmi Balcı ortaklığı ile kavun ekimi gerçekleştirildi. Ekim hakkında bilgi veren Bilici “Havaların yağışlı gitmesi nedeni ile ekimlerde 15 günlük bir gecikme yaşandı. 15 Temmuz tarihi itibari ile meşhur kavunlarımız sofralarda yerini alacaktır. “ ifadesini kullandı. Çiftçilere bereketli bir sezon geçirmelerini dileyen Balcı, meşhur kavunların ilçe tanıtımına katkı sağladığını da ifade etti.

Biga Kavunu

Genel anlamda Biga kavunu olarak bilinen ve o şekilde ifade edilen kavun Bigalılar tarafından aslında Koruoba kavunu olarak bilinmekte. Bandırma – Biga arasında özellikle Temmuz aylarında yol kenarlarında çokça kavun satan tezgah bulabilirsiniz. Biga’dan Bandırma istikametine giderken Koruoba köyü sapağının yanında her zaman açık olan bir kavun tezgahı vardır.

Şimdiden afiyet olsun.

İlgili İçerikler
Biga

Çemberimde Gül Oya Türküsü Hikayesi ve Sözleri

Çanakkale Biga yöresine ait bir türkü olan Çemberimde Gül Oya türküsünün sözleri Kamil Nizam Bigalı tarafından yazılmış olup Ahmet Yamacı derleme yapmıştır. Çemberimde Gül Oya

Çanakkale Genel

Çanakkale Gezisinde Ne Giyilir? Yanıma Ne Almalıyım?

Çanakkale gezisinde ne giyilir? merak ediyorsan doğru yerdesin. Günübirlik veya birkaç günlük turda çantanda neler olmalı? Tarih ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olan

Çanakkale Genel

Çanakkale Türküsü Hikayesi

Çanakkale Türküsü hikayesi tahmin edebileceğiniz gibi Çanakkale Savaşına dayanmaktadır. Türkünün asıl kaynağı ise o yıllarda 11 yaşında olan Seyfullah Nutku’nun annesine yazmış olduğu mektuptur. Seyfullah’ın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültene Abone OL

Ücretsiz bültene abone olarak, Biga ile alakalı son güncellemelerden anında haberdar olun.